skrutkovnica

Ako ovplyvňujú gény náš život

Ako ovplyvňujú gény náš život

Ľudské telo pozostáva asi z 50 biliónov jednotlivých buniek a tie ukrývajú naše gény. Vo väčšine buniek sa nachádza bunkové jadro, v ňom chromozómy. Chromozóm pozostáva z jednej “celkom tesne navzájom zvinutej” nite, tzv. dvojitej skrutkovice DNA. Každý človek nesie v sebe asi 2000 génových defektov alebo variácií, ktoré spolu ovplyvňujú jeho zdravie.

DNA je vlastne genetický kód, stavebný plán ľudského tela. Pozostáva z 3, 2 miliardy písmen a asi 1% tohto kódu nazývame gény. Gén je predpis pre telo a väčšinou má len jednu určitú funkciu. Tak existujú gény, ktoré hovoria telu ako má produkovať modré farbivo, ktoré potom vedie k modrým očiam. Existujú tiež gény, ktoré hovoria telu, ako má v čreve rozkladať potraviny, aby napokon získalo živiny.

Genetické defekty v nás

Žiaľ nie sú naše gény bezchybné a každý z nás je nositeľom určitých génových defektov. Zdedili sme ich po našich rodičoch alebo sa náhodne vytvorili a teraz negatívne ovplyvňujú naše zdravie. Tieto génové variácie sa vyskytujú veľmi často. Sú to len jednoduché zmeny písmen v našom genetickom kóde. Rozličné variácie oslabujú náš imunitný systém, zvyšujú riziko srdcového infarktu alebo nám dajú zlé oči. Samozrejme, každý z nás nesie iné variácie, čo vedie k tomu, že niektorí ľudia majú zvýšené riziko infarktu a iní napr. intoleranciu na laktózu. Choroby, ktoré sa v určitých rodinách vyskytujú častejšie, sú dobrým príkladom toho, že individuálne riziko ochorenia môže byť od rodiny k rodine rôzne.

Tieto génové variácie môžu ovplyvniť naše zdravie, ale v mnohých prípadoch nepredstavujú skutočnosť, že chorobu dostaneme. Ide len o zvýšené riziko ochorenia. Či choroba prepukne, závisí od vonkajších vplyvov a od životného štýlu. Ak nejaká osoba netoleruje laktózu, je dovtedy zdravá, pokiaľ nepožíva žiadne mliečne výrobky. K ťažkostiam dochádza až vtedy, keď sa vyskytnú určité vplyvy životného prostredia, v tomto prípade je to príjem laktózy prostredníctvom potravy. Tak je to aj pri iných chorobách. Ak je defektný gén, ktorý reguluje príjem železa, zvyšuje sa riziko poruchy ukladania železa a je nutná preventívna zmena životného štýlu, aby sa chorobe predišlo alebo možno úplne zabránilo.

Génové mutácie

Experti odhadujú, že každý človek nesie v sebe asi 2000 génových defektov alebo variácií, ktoré spolu ovplyvňujú jeho zdravie a telo a v mnohých prípadoch sú spúšťačom choroby. Rozmanitosť vplyvov môže vyvolať zmeny v našich génoch (tiež nazývané mutácie). Mutácie môžu zriedkavo pôsobiť pozitívne, väčšinou avšak funkciu génu rušia a naše zdravie ovplyvňujú negatívne.

Príčinami génových mutácií môžu byť: rádio aktivita, grilované jedlo, výfukové plyny, UV-žiarenie. Tieto vplyvy môžu počas celého života meniť jednotlivé gény a narušiť ich funkciu, avšak väčšinu génových variácií dostávame zdedené od našich rodičov.

Každé embryo obdrží po oplodnení vajíčka polovicu génu otca a polovicu génu matky, ktoré spoločne vytvoria nového človeka s niektorými vlastnosťami každého z rodičov. Týmito génmi sa odovzdávajú žiaľ aj génové defekty, a tak dochádza k tomu, že napr. jeden polymorfizmus, ktorý spôsobuje srdcový infarkt, sa odovzdá z otca na syna a ďalej na vnuka a v každej generácii vedie k ochoreniu. Či však bude génový defekt odovzdaný, ovplyvňuje náhoda, takže sa môže stať, že niektorí vnuci génový defekt majú a iní zase nie.

Týmto spôsobom je každý človek jedinečný a zhromaždením a kombináciami rozličných génových variácií má každá osoba iné zdedené zdravotne slabé alebo silné stránky. S pomocou najnovších technológií je teraz konečne možné, jednotlivé gény vyšetriť a odčítať z nich vlatné, celkom osobné zdravotné riziká. S týmito vedomosťami môžeme prijať preventívne opatrenia a ochoreniam v mnohých prípadoch zabrániť. Toto je ďalší krok preventívnej medicíne a nová generácia zdravotníckej starostlivosti.