m_halinarova_so_synom-kopia

Juniorský šport a sebadisciplína

Juniorský šport a sebadisciplína

Tréneri hovoria aj o alkohole a iných neduhoch u mladých športovcov. Chýba im sebadisciplína a zatvára im to dvere do reprezentácie a kvalitnejších súťaží. Ak juniorský športovec dostane do ruky presnú analýzu, ako sa jeho telo dokáže detoxikovať, ktoré potraviny mu škodia a ktoré podporujú jeho výkonnosť, ľahšie sa donúti k prísnej životospráve športovca. DNA test zo slín odhalí návod ako sa presne stravovať a v čom pritvrdiť v tréningu.m_halinarova_so_synom-kopia

Test DNA vie veci v športe zjednodušiť

Martina Halinárová-Jašicová:

“Na dnešnú mládež číha mnoho nástrah – virtuálny svet, ktorý mládeži uberá pohyb a príliš „sladký“ potravinový svet. Ak rodičia chcú, aby dieťa športovala, nech je dieťa od 5.roku zapísané napr. v hokejovom krúžku/klube. Niekde, kde je menej špecializácie, ale hlavne viac všeobecnej športovej prípravy.

Jasné, že sú športy, kde je už od malička dôležitý dril, ale nie je ich veľa. V 13. roku dieťaťa by mal nastať nárast tréningovej záťaže, aby bol mládežník kvalitne pripravený na to, čo ho čaká v seniorskom veku. Vybrať správny šport pre dieťa v tomto veku, môže pomôcť génová analýza, ktorá odhalí dedičné predispozície podľa druhu svalových vlákien. Či ich dieťa dostalo do vienka pre silový alebo vytrvalostný šport. Génová analýza može napovedať, uľahčiť, vybrať správnu cestu pri tréningu pre zlepšenie fyzickej výkonnosti, ale tá je úzko spojená aj s psychickou výkonnosťou.

Keby som bola teraz v začiatkoch športovej kariéry, určite by mi to pomohlo. V prvom rade v tréningovom procese, a tým aj v mojej športovej výkonnosti. Krv, srdce a DNA sa oklamať nedajú! Niekedy sa trénuje na pocit, ale pritom vaše telo (krv, srdce) môže byť v začiatkoch únavy. Existuje rozdiel v svalových vláknach (rýchlostné, vytrvalostné), a práve vedomosť o tom, aký ste typ, vám ukáže cestu, ktorou v športe ísť. V druhom rade je to vplyv rôznych potravín. Keďže sme každý jedinečný, každý máme iné potreby pre svoje telo.”

Martina Halinárová-Jašicová bola počas biatlonovej kariéry známa aj ako Martina Schwarzbacherová a Martina Jašicová. Slovensko reprezentovala na 5 oplympiádach a 12 majstrovstvách sveta. Ako dieťa mala všešportový talent. Bola bežkyňa na lyžiach a po krátkom tréningu športovej streľby vyhrala Európsky pohár v biatlone a o pol roka neskôr už trénovala v reprezentácii. Na olympiáde v Lillehammeri (1994) získala pre SR prvý olympíjský bod. Je majsterkou Európy z roku 2003. Trénovala mladé biatlonistky. Momentálne pôsobí ako kondičkná trénerka v Armádnom športovom stredisku DUKLA Banská Bystrica.

Martina Halinárová-Jašicová nechala urobiť test Sport Sensor aj svojmu synovi. Správy z analýzy si údajne študuje dokola a dodržiava aj odporučenia stravovania.