snimka-obrazovky-2018-01-22-o-11-13-44

Lieky ma už neotrávia

Lieky ma už neotrávia

snimka-obrazovky-2018-01-22-o-11-13-44Keď som sa dozvedela, že existujú DNA testy, ktoré odhalia riziko chorôb, zdalo sa mi to skvelé. Najviac ma zaujala analýza na lieky. Rakúske laboratóriá majú množstvá certifikátov. A moji známi, lekári, sa tiež vyjadrovali s nadšením. Test analyzuje zo slín účinnosť a odbúrateľnosť 244 liekov z 30 oblastí.

Prečo som sa dala otestovať

Mám pocit, že moje telo sa niekedy správa ako mimozemšťan a medicína si často s mojimi ťažkosťami nevedela diagnosticky rady. A tak som predpokladala, že moje telo bude reagovať aj na niektoré lieky neštandardne. Zo skúsenosti viem, že s liekmi problémy nemám, takmer nikdy nemávam vedľajšie účinky. V detstve som brala obrovské množstvo antibiotík. A vždy mi zabrali lieky na alergiu. Pochybnosti som mala o odbúravaní liečiva v antidepresívach, ktoré dlhodobo užívam. Aj preto som sa nechala otestovať. Zaujímali ma aj lieky, ktoré v budúcnosti možno budem potrebovať.

Keď ide o život je dobré presne vedieť, čo mi najlepšie zaberie, čo mi neprivodí vedľajšie účinky alebo toxikáciu organizmu.

Zlý výber lieku môže byť osudný. Či už ide o psychiatrické diagnózy, rakovinu, hormóny, antibiotiká, lieky na zrážanlivosť… Teraz už viem, aj moji lekári, ktoré lieky môžem, ktoré nie a v akom dávkovaní.

Moje výsledky

Podľa výsledkov sa potvrdilo, že som “lieky friendly”. Len pri veľmi málo liečivách mám zníženú účinnosť. Horšie je to už so schopnosťou odbúravať liečivo. To znamená, že by som mala mať znížené dávkovanie, alebo liek vôbec nebrať. Nájsť k nemu alternatívu – iné liečivo z danej oblasti. U mňa sú najťažšie odbúrateľné lieky z oblasti antipchychotík a antidepresív, antituberkuliká, antimalariká, lieky na epilepsiu, niektoré z liekov na rakovinu, na srdce a z hormónov progesterón.

Našťastie nemám epilepsiu, lebo z liekov na ňu môžem len 2 a aj to so zníženým dávkovaním.

Nepríjemne ma prekvapilo, že antituberkuliká moje telo nevie efektívne odbúravať. V puberte som viac ako pol roka denne brala tieto lieky, preventívne. Lebo napriek negatívnemu nálezu na pľúcach, moje testy na tuberkulózu (mantoux test pred očkovaním) boli vysoko pozitívne. V tom období som mala množstvo zdravotných problémov. Teraz už tuším prečo. Lebo “preventívne” antituberkuliká boli pre mňa vlastne jedom. Škoda, že som to nevedela pred 15 rokmi.

Užitočná je pre mňa informácia, že najznámejší liek na maláriu nie je pre mňa vhodný. Dobre vedieť, keďže mám rodinu v Afrike, a nevediac o výsledkoch Pharmaco Sensoru, by som po ňom zrejme siahla. Teraz viem, že to nie je cesta.

Analýza mi odhalila aj to, že moja pečeň len veľmi pomaly odbúrava progesterón. Takže spozorniem aj v prípade potreby hormonálnej terapie.

Spozornieť by som mala aj pri výbere liekov na rakovinu. Na lieky na spanie sa spoliehať nebudem. A u kožného lekára tiež skontrolujem obsah liečiva pri liekoch a mastiach na kožné infekcie.

Výsledky analýzy Pharmaco Sensor sú podľa mňa obrovským darom. Presvedčili ma a idem šetriť aj na test pre dcéru. Ako mama chcem mať istotu, že v prípade choroby, moja dcéra berie len tie lieky, ktoré jej skutočne zaberajú a neškodia.

Kristína S., Zvolen