Ako si zachovať mladistvú pleť vďaka vitamínom a minerálom

Starnutie pokožky má rôzne príčiny. Dôležitú úlohu, ak sa zameriame na mladistvú pleť, zohrávajú vplyvy životného prostredia, UV žiarenie a nedostatok prísunu živín. Niektorí ľudia podľa všetkého starnú rýchlejšie alebo pomalšie aj pri porovnateľnom životnom štýle. Rastúci počet štúdií potvrdzuje dôležitý vplyv stravovania, životného štýlu a fyzickej aktivity na zdravotný stav a proces starnutia.

Možno za vrásky môže aj kofeín

Sú ľudia, ktorým geneticky nerobí dobre kofeín. Pre ich telo je záťažou. Nie je ich veľa, lebo ide o osoby, ktoré majú porušený príslušný gén. Aj bez genetického testu sa však môžete pozorovať – ak pijete veľa kávy a vaša pleť je stále menej a menej prižná, môže to byť aj kávou. 

Niektoré osoby by mali podľa možnosti redukovať kofeín. Nedostatočne štiepený kofeín zhoršuje produkciu nového kolagénu. Kolagén je súčasť všetkých tkanív v našom tele, akýmsi elastickým spojivom. Kolagénový gén riadi enzým, kolagenázu, ktorý ovládala rozklad starého a tvorbu nového kolagénu. Funkciu enzýmu vieme podporiť stravou, alebo dodať hydrolyzovaný kolagén pokožke aj povrchovo v krémoch, maskách a podobne.

Prečo má niekto zapálené vyrážky a iný vôbec

Gény preurčujú aj to, kto je náchylnejší na zápaly v tele. Zápalové reakcie vyvoláva imunitný systém tela. Ak imunitný systém reaguje príliš agresívne, môžu zápaly poškodiť tkanivo a urýchliť starnutie.

Zápalové procesy v tele podporuje aj kyselina arachidónová. Ak jej stravou príjmame priveľa, môžeme mať väčší sklon k zápalom, napríklad kĺbov alebo aj zápalov na pokožke. Spolu s určitými genetickými variáciami a slnečným UV žiarením zvyšuje reakcie imunitného systému – zápaly. Kyselina arachidónová sa vyskytuje hlavne v potravinách pre zvieratá. Preto, ak máte sklon k zápalom, je vhodné vyhýbať sa živočíšnym jedlám, ktoré obsahujú príliš veľa kyseliny arachidónovej . Patria sem napríklad kurča, vajcia, hovädzie mäso, párky a čiastočne aj ryby.

Na druhej strane existujú určité mikroživiny, ktoré inhibujú zápal, a preto sú schopné pôsobiť proti príliš agresívnemu imunitnému systému, ako napríklad Omega3 mastné kyselina a MSM (metylsulfonylmetán). EPA, jedna zo zložiek mastných kyselín Omega 3, súťaží s kyselinou arachidónovou, blokuje jej prozápalový účinok, a tak vykazuje protizápalový účinok. MSM zmierňuje zápaly a môže sa absorbovať cez pokožku a tiež absorbovať z potravy.

Ako podporiť hydratáciu pre mladistvú pleť

Dermatovenerológovia odporúčajú v boji proti vráskami aj veľa piť čistú vodu. No okrem vody sú potrebné pre hydratáciu pokožky aj ďalšie podporné mikroživiny.

Kyselina hyalurónová ukladá vlhkosť v pokožke a prispieva k mladistvému vzhľadu pokožky. Vstupuje do tela rôznymi spôsobmi. Ak sa užíva ako doplnok výživy, vstrebáva sa v čreve a transportuje sa na pokožku. Kyselina hyalurónovás nízkou molekulovou hmotnosťou nanesená na pokožku môže tiež prenikať do tkaniva a obnovovať vlhkosť pokožky.

Kyselinu hyalurónovú v pokožke môže ničiť škodlivé UV žiarenie. Keď pokožka stráca vlhkosť, začína starnúť rýchlejšie. Komu chýba prirodzená ochrana pred škodlivými UV lúčmi, potrebuje denný krém s vyšším ochranným faktorom. To môže pomôcť dostatočne chrániť pokožku a postupne ju regenerovať. Takýto krém slúži iba ako ochrana pred bežným denným množstvom UV lúčov, a nie je náhradou opaľovacieho krému, ktorý sa používa pri opaľovaní.

Ako prírodný ochranný faktor  proti slnku pôsobí vitamín E. Znižuje účinok UV žiarenia poškodzujúceho pokožku, a to ako aplikovaný na pokožku, tak aj absorbovaný stravou. Urýchľuje tiež regeneráciu pokožky. Kombinácia s vitamínom C viedie k efektívnejšej ochrane pred UV žiarením.

Podpora kolagénu pre pružnejšiu a mladistvú pleť

Hydrolizovaný kolagén pozostáva z malých fragmentov kolagénu, ktoré sa absorbujú cez pokožku alebo jedlo. Keď si telo všimne zvýšenú koncentráciu kolagénových fragmentov, vyhodnotí, že sa rozpadá príliš veľa kolagénu. Výsledkom je zvýšenie produkcie nového kolagénu, a teda pružnejšia pokožka. K významnému zvýšeniu hustoty kolagénu v pokožke dochádza po 12 týždňoch aplikácie hydrolyzovaného kolagénu vo forme potravinových doplnkov a krému na pokožku.

Vitamín C znižuje rozklad kolagénu a aplikácii vo forme krému na pokožku tiež podporuje produkciu nového kolagénu. Kyselina listová môže tiež vstúpiť cez pokožku a aktivovať gény produkujúce kolagén, čím sa zvyšuje hustota kolagénu v pokožke.


Každá osoba má jedinečné potreby mikroživín v závislosti od funkčnosti príslušných génov. Analýza DNA zo slín odhalí, ktoré látky by mala osoba prijímať stravou a ktoré aplikáciou na pokožku a v akých množstvách. Na základe jedinečného genetického výsledku možno začať geneticky personalizovaný kozmetický program – odporučenia aj kozmetika vyrobená na mieru.


Prevencia poškodenia tela zo stresu a vyčerpania

Za hlavnú príčinu starnutia pokožky sa považujú toxické látky v pokožke nazývané voľné radikály. Tie dlhodobo spôsobujú poškodenie tkanív, pokiaľ nie sú neutralizované. Telo má niektoré gény, ktoré ho chránia pred voľnými radikálmi a zvyčajne ich neutralizujú krátko po vytvorení. Ak je v tele príliš veľa voľných radikálov, hovoríme o zvýšenom oxidačnom stresu.

Pokiaľ je oxidačná ochrana narušená, potrebuje osoba obzvlášť vysoký príjem antioxidantov. Absorbovať sa môžu buď stravou, alebo do určitej miery, aj pokožkou.

Medzi antioxidanty patria aj už spomínané vitamíny C a E.

Kyselina alfa-lipoová (ALA) je silným antioxidantom, ktorý môže zosilňovať ďalšie antioxidanty (napr. vitamín C a E). ALA môže vstúpiť do tela cez kožu a pri požití stravou tiež chráni vnútorné tkanivo pred oxidačným stresom.

Zinok a mangán sú súčasťou dôležitých antioxidačných enzýmov a sú rozhodujúce pre celý rad dôležitých procesov v tele Nemôžu sa však absorbovať cez pokožku. Preto je dôležité absorbovať tieto minerály cez tráviaci trakt.

Koenzým Q10 sa považuje za silný antioxidant. V tele je spočiatku neaktívny, ale môže sa premeniť na svoju aktívnu formu ubiquinol pôsobením konkrétneho génu (NQ01).

Selén je nevyhnutný pre fungovanie dôležitých procesov v tele a niektorí ľudia potrebujú podstatne väčšie množstvo selénu pre regeneráciu organizmu. Citeľné je to najmä u športovcov. Štúdie ukázali, že pri výrazne vyššom príjme selénu je možné kompenzovať zhoršujúci účinok génov. Selén je podstatnou súčasťou mnohých enzýmov a musí sa získavať zo stravy, pretože ho telo neprodukuje, ani ho nedokáže absorbovať cez pokožku. Z tohto dôvodu je telo závislé buď od príjmu selénu v jedle alebo vo výživových doplnkoch.

Do akej miery je možné spomaliť starnutie a zachovať si mladistvú pleť

Gény sú tvorené z chromozómov. U žien XX a u mužov XY.  Jednu kópiu každého génu, dedíme od otca a jednu od matky, preto XX a XY. Počas života sa chromozómy neprestajte kopírujú a kopírujú. Ako keď vezmeme vytlačenú stranu textu, vložíme ju do kopírky a urobíme kópiu. Ďalšiu kópiu robíme z kópie, a ďalšiu z kópie kópie. Takto vidíme, že kvalita kópie a čitateľnosť textu sa každým ďalších zopakovaním zhoršuje. Rovnako je to aj s chromozómami. Čím sme starší, tým sú kópie predchádzajúcich kópií našich chromozómov horšej kvality. Pod mikroskopom sa ukáže, že čím starnete, tým kratšie sú konce ramien písmena X. Tieto chromozómové konce sa nazývajú teloméry.

Ak sú ramená chromozómov príliš krátke, bunka prechádza do režimu spánku, v ktorom už ďalej neplní svoju funkciu. Dobré gény sa starnutím postupne dostanú do režimu „spánku“, a tak sú starší ľudia náchylnejší na choroby a telo im prestáva fungovať „ako za mlada“.

Niektoré faktory životného štýlu, ako je fajčenie, choroby a oxidačný stres, ale aj genetické predispozície, urýchľujú degradáciu chromozómových koncov. A to môže zhoršovať schopnosť udžať si mladistvú pleť. Existuje však aj telomerázový gén, ktorý môže skracovanie telomér opäť zmierniť, a tým omladiť tkanivo. Existuje niekoľko mikroživín, o ktorých bolo dokázané, že zvyšujú aktivitu telomerázy až o 25%. Pre udržanie mladistvého vzhľadu pleti sú z nich podstatné:

  • Vitamín D3 zvyšuje pri pravidelnom príjme aktivitu telomerázy asi o 20%.
  • Resveratrol a Ginkgo Biloba sa môžu pridávať do stravy. Zvyšujú aktivitu telomerázy, a tak udržiavajú tkanivo mladé a zdravé.

Zvýšená antioxidačná kapacita a biomarkery proti starnutiu po doplnení výživových mikronutrientov:

Experimentálna skupina 66 zdravých dobrovoľníčiek vo veku 35 – 55 rokov doplnila svoju stravu na 12 týždňov komplexom, ktorý obsahoval Omega3 mastné kyseliny (1350 mg/deň), koenzým Q10 (300 mg/deň), astaxantín (15 mg/deň), lykopén (45 mg/deň), luteín palmitát (30 mg/deň), zeaxantín palmitát (6 mg/deň), L-selenometionín (330 mg/deň), cholekalciferol (30 µg/deň) a Ⲁ-tokoferol (45 mg/deň). U pozorovaných žien sa významne zvýšila celková antioxidačnúá kapacita plazmy. Okrem pozorovaných antioxidačných účinkov výsledky žien preukazovali aj aktivitu proti starnutiu. Hladina telomerázy sa tiež zvýšila o viac ako 25%. Výsledky ukázali prospešné účinky týkajúce sa antioxidačného potenciálu plazmy, ako aj biomarkerov súvisiacich so starnutím, a to aj po krátkodobom doplnení stravy.