Ako našetriť na DNA test

Podľa druhu príjmov a životného štýlu má každý svoj spôsob ako našetriť. Je prirodzené, že iné priority má slobodný človek a iné mladá rodina alebo človek s odrastenými deťmi. Preto sme sa pozreli na rôzne odporúčania ako našetriť pár stoviek eur ročne. Môžete si vybrať, alebo sa inšpirovať pre vlastný spôsob ako si odložiť, napríklad na testovanie DNA.

1/ Neplaťte kartou, len čo prejde skutočne rukami ustriehnete

Mali ste niekedy skúsenosť, že ste si kúpili drahšiu vec, platili ste v hotovosti a po zaplatení ste mali výčitky, že toľko ste minúť nemuseli? Keď platíme kartou, ten pocit sa nedostaví. Preto máme tendenciu míňať viac, keď veľké nákupy platíme kartou. Naopak, keď vieme, že sa niekde nedá platiť kartou, strážime si cenu. Ak mám v peňažeke len 1,50 €, nemožno si objednať kávu aj koláč. Ak máte obavu, že neodoláte ponukám, neberte si so sebou kartu. Obsah peňaženky vás udrží pri zemi.

2/ Ročná úspora 1378 € počítaním týždňov

Rôzne metódy sporenia odporúčajú šetriť podľa dní v roku. Ak budete raz týždenne odkladať toľko eur, koľký týždeň v roku práve je, ušetríte 1378 €. Prvého januára teda vložíte do pokladničky 1 €, druhý týždeň 2 € a posledný týždeň v roku usporíte 52 €.

3/ Ročná úspora 1456 € počítaním od pondelka do nedele

Podobná metóda odporúča odkladať eurá podľa dní v týždni od 1-7 €. V pondelok začnete 1 eurom, v utorok 2 eurami, v stredu 3 eurami, až skončíte v nedeľu na 7 eurách. Následne opäť začnete v pondelok 1 eurom. Takýmto spôsobom našetríte za týždeň 28 eur a na konci roka skončíte s 1456 eurami v prasiatku.

4/ Striedmosť a sebakontrola

Peniaze majú rady plánovanie. Urobte si tabuľku mesačného očakávaného príjmu a očakávaných výdavkov. V priebehu mesiaca si výdavky kontrolujte a sledujte, či ich dodržiavate. Pomáha nechať si finančnú bilanciu denne na očiach. Napríklad na chladničke v kuchyni.

V obchode si berte výdavok.

Pri mesačnom pláne si určite koľkokrát pôjdete s kamarátmi na pivo/kávu a koľko pri tom miniete. Eliminujte nákupy oblečenia a kozmetiky. Na rozmaznávanie sa si vyčleňte len 10% z príjmov (napr. vstupy do klubov, lístky za koncerty, wellness, procedúry v salóne a pod.).

Dochádzajte, premiestňujte sa lacnejším spôsobom. Niekedy sa oplatí prestupovať alebo si počkať o 10 minút dlhšie na lacnejší spoj. Môžete tiež namiesto auta používať bicykel. Porovnávajte si výdavky na verejnú dopravu. Ak len denne ušetríte 50 centov na konci týždňa budete mať navyše 3,50 € a na konci mesiaca 14 eur len na lacnejšom spôsobe cestovania.

5/ Odložte si 20% z príjmu každý mesiac

Americká vysokoškolská pedagogička a politička Eli­za­beth War­ren vo svojich knihách o plánovaní financií odporúča metódu 50-20-30. Venuje sa aj téme ako našetriť na svoj stanovený cieľ. Na nevyhnutné veci si rozvrhnite 50% zárobku. K úsporám si odložte 20%  a 30% si nechajte na ostatné výdavky pre seba.