DNA je jedinečný genetický kód

Je to akýsi stavebný plán nášho tela.

Viac informácií
DNA je jedinečný genetický kód

O génoch a DNA

 

Nikto nemá bezchybné gény. Experti odhadujú, že každý človek nesie v sebe asi 2000 génových defektov. 

Ľudské telo pozostáva z približne 50 biliónov jednotlivých buniek. Väčšina týchto buniek má jadro, ktoré obsahuje 46 chromozómov. Chromozóm pozostáva z veľmi tesne navinutého vlákna, DNA „dvojitej závitnice”.

Tento genetický kód pozostáva z približne 3,1 miliardy molekúl, z ktorých každý predstavuje písmeno. Asi 1% tohto kódu tvorí gény. Každý gén je pokyn pre telo, zvyčajne s jednou funkciou.

Genetické poruchy buď dedíme alebo sa náhodne tvoria a negatívne ovplyvňujú naše zdravie. Tieto génové variácie sa vyskytujú veľmi často. Oslabujú náš imunitný systém, zvyšujú riziko srdcového infarktu alebo nám dajú zlé oči. Neznamená to však, že chorobu zaručene dostanete, predstavujú len zvýšené riziko ochorenia. Či choroba prepukne, závisí od vonkajších vplyvov a od životného štýlu.

Náš test vám povie, či vám hrozia určité ochorenia a v ktorých oblastiach by ste sa mali o seba viac starať a ktoré lieky sú pre vás účinné a ktoré by vám mohli uškodiť vedľajšími účinkami alebo dávkovaním. Náš test vám odhalí tajomstvo vašej DNA.

 

Čo sa testuje z DNA?

Ako sa dá zistiť z génov, kde sú slabé miesta organizmu. Podľa objednávky sa analyzuje jedna až 200 rôznych variácií génov. Tieto génové variácie boli vedecky spojené s vývojom určitých ochorení alebo reakciou na určitú výživu.

Pre redukciu hmotnosti sa analyzuje osem génov a pri stravovaní najzdravšom podľa génov, je to 52 génov. Napríkla, bolo identifikovaných niekoľko génových variácií, ktoré jednotlivo len mierne zvyšujú alebo znižujú riziko rakoviny prsníka. Spoločne však majú významný vplyv na pravdepodobnosť rizika. Existuje tiež 16 prípadných génov spojených s trombózou. V každom z týchto génov sa už objavilo niekoľko defektov; tieto nedostatky súviseli so zvýšeným rizikom trombózy na základe vedeckých štúdií. Choroby, ako je hemochromatóza alebo intolerancia laktózy, sú recesívne, čo znamená, že človek môže vyvinúť túto intoleranciu len vtedy, ak zdedí chybný gén od každého rodiča. Prenášanie len jedného z chybných génov nespôsobuje žiadne príznaky, takže bez genetickej analýzy nie je možné vedieť, či je človek nositeľom. Preto je v týchto prípadoch anamnéza zbytočná. Prípady ochorenia sa vyskytujú sporadicky bez toho, aby boli ovplyvnení iní členovia rodiny.  

Ako sa testuje?

Svoj genetický materiál odoberiete formou slín, krvi, moču alebo materského mlieka. Podľa toho, aký test ste si vybrali. Z jednej vzorky je možné vykovať viacero testov. Vzorky vyhodnocujú rakúske certifikované laborátoriá Novogenia. Laboratóriá pôsobia na európskom trhu už 13 rokov. Dodržiavajú prísne zákony pre DNA testovanie. Vaša vzorka bude zašifrovaná čiarovým kódom a pre bezpečnosť dátovo oddelená od vašich osobných údajov.

 1. Objednávka

  Vyberie si test alebo viaceré testy zo skupín DNAhealthControl, DNAnutriControl, DNAbabyControl, DNAbeautyControl.

 2. Poštou dostanete set na odber vzorky

  Na základe vašej objednávky vám pošleme testovaciu sadu so všetkými možnosťami odberov (moč, krv, sliny, materské mlieko). Krabička obsahuje aj brožúru s otázkami, ktoré musíte vyplniť, aby bolo možné vyhodnotiť vašu vzorku. Radi Vám s vyplnením pomôžeme, nevyhnutný je však váš podpis. Pre zdravotné analýzy DNAhealthControl budete potrebovať do brožúrky pečiatku a podpis lekára a pre presnejšiu interpretáciu výsledkov aj hodnoty vášho krvného obrazu. Pre life-stylové analýzy lekára potrebovať nebudete.

 3. Odoberte si vzorku podľa návodu

  Krabička obsahuje testovacie sety pre všetky druhy analýz. Vyberiete si iba odberový set potrebný pre analýzu, ktorú ste si objednali. Buď tyčinky na odber slín, alebo filtračné papieriky na odber moču a lancety na odber krv z končeka prsta. Podľa priloženého návodu alebo podľa video návodu si odoberiete vzorku. Ak by ste mali pochybnosti, či postupu rozumiete správne, môžete nás kontaktovať telefonicky.

  Sliny

  – 3 skúmavky s vatovou tyčinkou (použiť všetky) Otvorte skúmavku, vytiahnite vatový tampón. Nesmie sa ničoho dotknúť, vložte si ju rovno do úst. Rovnakým spôsobom a rýchlosťou ako pri umývaní zubov prechádzajte tyčinkou po ďasnách pod lícom i z vnútornej strany, pod jazykom a na jazyku. Robte to 30 sekúnd. Potom vložte bez dotyku tyčinku späť do skúmavky. To isté urobte s ďalšími dvoma tyčinkami v skúmavkách.

  Skúmavky nedávajte do sáčku. Majú ventil, ktorý reguluje vlhkosť. V sáčku by sa vzorka znehodnotila, mohla by aj splesnivieť.

  Vzorku slín si odoberajte najlepšie ráno hneď po zobudení. Vtedy je vzorka najkvalitnejšia. Inak nesmiete aspoň 30 minút (ideálne 2 hodiny) pred odoberaním vzorky NIČ jesť a piť, umývať si zuby a vyplachovať si ústa. Dajte si preto záležať, aby ste vzorku nekontaminovali jedlom, pitím, zubnou pastou, ústnou vodou a pod.!

  Moč

  – 3 filtračné papieriky pre odobratie moču (použiť všetky)

  Nechajte papiere nasiaknuť močom (vyberte si jednu z troch možností):

  1/ Pridržte papieriky postupne jeden po druhom, pod prúdom moču. 2/ Vložte papierik do plienky bábätka a nechajte ho tam, kým ho dieťa ociká. Je dôležité, aby ho ocikalo, lebo len pri zvlhčení papierika o plienku by bol moč zriedený a netestovateľný! Dieťa však nesmie mať aj stolicu. Potrebujeme čistú vzorku moču. 3/ Zachyťte moč do nádoby a v nej papierik omočte.

  Papieriky nechajte vyschnúť a vložte naspäť do obalu.

  Krv

  – 3 malé lancety, dezinfekčná tkanina, 2 malé skúmavky na krv, 2 väčšie skúmaky na malé skúmavky, nálepka na poštovú zásielku označujúca, že ide o biologický materiál

  Lanceta je automatická ihla na odber krvi z konca prsta (odber kapilárnej krvi). Lanceta je konštruovaná tak, aby vpich bolel menej ako po ihle a reguloval hĺbku vpichu.

  Vysteriluzujte si prst, najlepšie prostredník, priloženou tkaninou na sterilizáciu. Rozprúďte krv v končatine napríklad krúžením ramenom. Zoberte si lancetu, odkrúťte a odstráňte vrchnák. Lanceta sa dá použiť iba raz. Umiestnite ju viac k boku než k stredu prsta a zatlačte tlačidlo.

  Objaví sa malý vpich, ale nemali by ste cítiť bolesť. Ak zvesíte ruku, krv sa nahromadí v špičke prsta a ľahšie bude vytekať. Môžete prst aj stláčať. Pozor však na sterilitu!

  Naberte krv z prsta do malých skúmaviek, aspoň po čiarku, ktorá označuje hranicu 300 microlitrov. Menšie množstvo krvi je netestovateľné. Keď skončíte, utesnite skúmavku. Vložte malé skúmavky do väčších. V takejto podobe ich môžete vrátiť do obalu. Obal musíte prelepiť varovným štítkom (“Biological Substance, Category B”).

  Materské mlieko

  – tkanina na dezinfekciu, 2 lancety, filtračné papieriky, obal na použité papieriky

  V tehotenstve sa odoberajú kvapky krvi. Ak je už bábätko narodené odoberajú sa kvapky mlieka piamo z prsníka.

  Ak ste ešte len tehotná, odoberte si pre Breast Milk Sensor kapilárnu krv zo špičky prsta. Prst vydezinfikujte priloženou tkaninou. Zoberte si lancetu, odkrúťte a odstráňte vrchnák. Lanceta sa dá použiť iba raz. Umiestnite ju viac k boku než k stredu prsta a zatlačte tlačidlo. Objaví sa malý vpich, ale nemali by ste cítiť bolesť. Na každý filtračný papierik nechajte kvapnúť 2 kvapky krvi. Papieriky nechajte vyschúť.

  Ak ste už porodili, kvapnite na papieriky po 2 kvapky materského mlieka priamo z bradavky. (Pred odberom vzorky si umyte ruky.) Papieriky nechajte vyschnúť, a potom vložte do obalu.

 4. Pošlite nám vzorky

  Keď ste si odobrali vzorky pre vybratý test (sliny/krv/moč/materské mlieko), vložte ich do krabičky, priložte vyplnenú brožúrku, zalepte krabičku po stranách a pošlite ju poštou na predtlačenú adresu laboratória v Rakúsku.

 5. Vyhodnocovanie vzorky a výsledky

  Vyhodnotenie trvá 2 až 4 týždne v závislosti od kvality vzorky. Dostanete report s výsledkami, s informáciami o testovaných poruchách a podrobný popis zistení rizík a odporučení pre predchádzanie chorôb a efektívnejšiu liečbu a terapiu pri poruchách.

 

Certifikácia a bezpečnosť

Laboratórium s najvyšším stupňom certifikácie. Laboratóriá firmy NOVOGENIA a DNA-Plus sú z najmodernejších a najviac automatizovaných laboratórií v Európe. Majú množstvo certifikátov a systémov zabezpečenia kvality.

 

Norma opatrení zabezpečenia kvality pre genetickú analýzu je prísne regulovaná zákonom. Navyše majú ďalšie opatrenia na zabezpečenie kvality s cieľom zabezpečiť vysoký štandard genetického testovania. Výsledky analýzy s veľkým zdravotným významom sa niekoľkokrát nezávisle vyšetrujú, aby sa zabezpečila presnosť výsledkov. Okrem toho, každý z popredných odborníkov má dlhoročné skúsenosti s používaním genotypových technológií.

Osobitnú pozornosť venujeme nasledujúcim kritériám:

 • vysoký štandard opatrení na zabezpečenie kvality
 • primeraný a kvalifikovaný personál pre rýchle spracovanie
 • pokročilé technológie pre genotypizáciu
 • primerané zabezpečenie bezpečnosti údajov
 • prítomnosť vedeckých odborníkov na zostavenie výsledkov
 • krátke časy vykonania
 • vysoká transparentnosť procesu

 

Vylúčené je akékoľvek zamenenie vzoriek. Laboratóriá vyvinuli systém, ktorým identifikujú vzorky a špeciálny čiarový kód (2D data matrix barcode), veľmi podobný klasickým barovým kódom. Zaznamenáva každý krok analýzy (vďaka softvérovej podpore).

Vaše dáta sú bezpečné!

Sotva existuje oblasť, kde je bezpečnosť dát rovnako dôležitá ako v genetickej diagnostike. Z tohto dôvodu majú laboratóriá do svojich procesov integrovaných množstvo bezpečnostných opatrení s cieľom zabezpečiť bezpečnosť vašich údajov.

Identita zákazníka sa uchováva oddelene od výsledkov analýzy a šifrovaného číselného kódu analýzy a je uložená na nezávislom bezpečnostnom serveri. Spojenie medzi týmito informáciami môže uskutočniť iba oprávnený personál po overení odtlačkov prstov a hesla. Týmto spôsobom sú dáta úplne bezpečné, a to aj v prípade krádeže alebo narušenia počítačových technológií.

Počas procesu analýzy musí personál opakovane predložiť overenie odtlačkom prsta, aby pokračoval v ďalšom kroku analýzy alebo vyhodnotil výsledky. Ak sa počítačový terminál nepoužíva dve minúty, vypne sa a môže sa opätovne aktivovať iba s platným odtlačkom prsta. Týmto spôsobom sú výsledky a procesy dostupné len oprávneným osobám.

 

Vedecké štúdie

Príklad informácií o vedeckých štúdiách, z ktorých testy vychádzajú. Na záver každej záverečnej správy o testovaní obsahuje brožúra s výsledkami aj zoznam vedeckých zdrojov, o ktoré sa opierajú tieto testy a analýzy a ich interpretácia. Napríklad test Weight Sensor pre efektívne chudnutie podľa génov má mimoriadne silný vedecký základ. Príslušné gény boli už z časti presnejšie preskúmané v mnohých štúdiách (viac ako 7500 štúdií pre gén PPARG, 167 štúdií ku génu FABP2, 6897 štúdií ku génu ADRB2 a 493 štúdií k FTO), pričom hmotnostná analýza sa zakladá na 53 najdôležitejších štúdiách na tému chudnutie a výživa.

Spokojní zákazníci

Test podáva nanajvýš vzácne a jasné výpovede o tom, ako mám lepšie zaobchádzať so svojimi genetickými silnými a slabými stránkami.

„Každý test podáva nanajvýš vzácne a jasné výpovede o tom, ako mám lepšie zaobchádzať so svojimi genetickými silnými a slabými stránkami, ako si mám zlepšiť zdravie a výkonnosť a predovšetkým, čo je potrebné ako prevencia. Za veľmi užitočné a praktické považujem NutriMe výživové doplnky. Odporúčal som tieto testy už mnohým priateľom.“

Thomas

Prostredníctvom DNA testu som sa dozvedel, ako som sa mal stravovať, aby som získal optimálnu energiu.

„Je úžasné vedieť, čo by mal človek jesť, aby strácal váhu a aby si zachovával svoju hmotnosť bez toho, aby musel meniť stravovanie. Celé moje telo sa cíti sviežejšie teraz, keď viem akú výživu mi jednotlivé prvky dodávajú a ktorá potravina je pre mňa dobrá. Keď som ešte hrával hokej, vždy som sa divil, ako rôzne som sa …

Terho K.

Veľmi pozitívne ma prekvapilo, že touto zmenou je aj v mojom veku možné schudnúť.

„Najväčší a najnovší poznatok pre mňa bolo rozdelenie bielkovín a sacharidov. Jedla som v poslednom čase príliš veľa sacharidov vo forme müsli tyčiniek, müsli a celozrnných keksíkov. Ich vyhodnotením začala veľká zmena v myslení. Ďalší veľký poznatok pre mňa je aj spotreba kalórií športovou činnosťou. Pokúšam sa teraz naozaj každý deň aspoň 30 minút sa hýbať. Nie je to …

Verena K.

Nebola som si vedomá, že mávam pocit hladu alebo sýtosti.

„Nebola som si vedomá, že mávam pocit hladu alebo sýtosti. Až keď som dostala vyhodnotenie, začala som na to dbať a naozaj je to tak. Veľmi zaujímavá je tiež téma „typ pre budovanie svalstva“, či „športovo-kalorický typ“, pretože mám rada šport a viem, že to robím dobre. Typová analýza mi bola nápomocná a už ju mám teraz vžitú.“

Carima V.

Bola som veľmi prekvapená, že človek môže chudnúť aj napriek sacharidom…

„Bola som veľmi prekvapená, že človek môže chudnúť aj napriek sacharidom a som tiež šokovaná, čo všetko obsahuje tuky. Aj čo sa týka množstva potravín. Vždy som bola toho názoru, že jem málo. Ale teraz budem vedieť viac. Dalo mi to veľmi veľa a každému to môžem len odporúčať. Na začiatku je to ťažké, ale keď si to …

Karola F.

Je zábava sa tým riadiť, lebo neexistujú žiadne priame zákazy, len dobré a menej dobré potraviny.

„Výsledky boli veľmi zaujímavé a dali sa aplikovať jednoduchšie ako som predpokladal. Bolo obdivuhodné, že úspechy boli dosiahnuté už po prvom respektíve druhom dni. Je zábava sa tým riadiť, lebo neexistujú žiadne priame zákazy, len dobré a menej dobré potraviny. Tým je diétovanie oveľa jednoduchšie. Dokonca by som povedal, že to nie je diéta, ale posun smerom k novému …

Christian P.

Už po troch týždňoch som schudla toľko, že som si mohla obliecť nohavice menšie o jednu konfekčnú veľkosť.

„Už som vyskúšala veľa diét. Žiadna z nich ale skutočne nefungovala. Prostredníctvom DNAnutriControl je to oveľa jednoduchšie a môžem aj ako zamestnaná zdravo a dobre jesť. Recepty z portálu s menu sa dajú jednoducho a rýchlo navariť. Kolegyne v našej firme vždy žasnú, keď prídem s novým receptom. Už po troch týždňoch som schudla toľko, že som si mohla …

Franziska

Doteraz som sa pri diétach vždy vyhýbala sacharidom a bola som veľmi prekvapená, že u mňa sacharidy vôbec nevedú k nadváhe.

„Moja génová analýza je napísaná zaujímavo a veľmi podrobne. Predovšetkým údaje na farebnom spektre ma oslovili a boli dobre zrozumiteľné. Doteraz som sa pri diétach vždy vyhýbala sacharidom a bola som veľmi prekvapená, že u mňa sacharidy vôbec nevedú k nadváhe. Teraz jem 5-krát denne namiesto troch. Jem ale menej a nemávam návaly vlčieho hladu. Systém jednotlivých potravinových druhov …

Gabi W.