Vyzerať mlado je umenie, ale predovšetkých je to genetika

Možno ste si všimli, že niektoré kamarátky majú lepšiu pleť ako vy, teda menej vrások. Alebo, že dokonca ženy staršie o dvadsať rokov majú elastickejšiu pokožku ako vy. Majú to v génoch, alebo sa o svoju tvár tak veľmi starajú?

Dermatovenerológovia by mohli o tom rozprávať. Hovoria, že od trdsiatky sa o pleť treba začať starať aktívne a neustále – podporné krémy, injekčná výživa, laserové ošetrenia, pravidelné kozmetické ošetrenia… Ale presne to, čo každá žena potrebuje, sa dozvie zo svojich génov.

Enzým ovláda odbúranie starých buniek

Aby bola pleť mladistvá, musia sa odbúravať staré bunky a tvoriť sa nové. Túto úlohu plní enzým známy ako kolagenáza. Pokyny pre enzým sú v géne MMP1. Tento gén kontroluje akú stavbu má mať enzým a koľko by sa ho malo produkovať.
Génová variácia (porucha) spôsobuje, že sa produkuje príliš veľa alebo príliš málo kolagenázy, čo spôsobuje prirýchly rozklad kolagénu v pokožke. Koža postupne stráca pevnosť a začne rýchlejšie starnúť. Ak sú gény v poriadku, produkuje sa normálne množstvo MMP1, ktoré rozkladá starý kolagén a udržuje pokožku mladú.

Vekom sa rýchlejšie odbúrava kolagén

Ak gén MMP1 funguje normálne, v tele sa nerozpadá príliš veľa kolagénu a nie sú potrebné žiadne špeciálne opatrenie. Pomalé zvyšovanie produkcie kolagenázy vplyvom veku, by malo byť vyriešené len nízkou dávkou rôznych podporných látok. Aké sú to? Niektoré z nich sa možno prijímať stravou, iné sú účinnejšie len ak sa nanášajú priamo na pokožku.

  • Vitamín E pôsobí ako prirodzený ochranný faktor pred slnečným žiarením a urýchľuje regeneráciu pokožky.
  • Fytochemický luteín sa akumuluje v koži, kde pôsobí. Vekom sa jeho pôsobenie zoslabuje a tým sa tiež spomaľuje degradáciu starého kolagénu. Génovou analýzou sa dá určiť optimálne množstvo luteínu pre individualizovný pleťový krém na mieru.
  • Vitamín C spomaľuje aktivity enzýmu, ktorý odbúrava starý kolagén a zároveň podporuje produkciu nového kolagénu.
  • Kyselina alfa-lipoová a fytosteroly môžu tiež blokovať aktivitu enzýmu a spomaliť odbúravanie kolagénu.
  • Kyselina listová môže tiež preniknúť do kože, aktivovať gény produkujúce kolagén, a tak zvyšuje pevnosť pokožky.

Pravidelné užívanie v správnej koncentrácii pomáha udržiavať kolagén vo vašej pokožke a rozvíjať mladistvú pleť.

Naopak sú látky, ktoré urýchľujú starnutie pokožky. Jednou z nich je kofeín. Záleží ako génoch.

Kyselina hyalurónová a UV ochrana

Medzi kolagénovým lešením kože je takzvaná kyselina hyalurónová. To udržuje vlhkosť.
Ak nie je slnečné škodlivé UV žiarenie (hlavne UV-B žiarenie) neutralizované ochrannými génmi, môže degradovať kyselinu hyalurónovú. Pokožka stráca vlhkosť a začína starnúť rýchlejšie.
Faktory proti slnečnému žiareniu sú látky, ktoré pri aplikácii na pokožku odrážajú alebo absorbujú škodlivé UV žiarenie. Komu chýba genetická ochrana pred škodlivým UV žiarením slnka, potrebujete väčšiu ochranu vo svojom dennom kréme. To môže pomôcť pokožku dostatočne ochrániť a postupne ju regenerovať.