Weight Sensor v Dámskom klube

S Karin Majtánovou sme sa v Dámskom klube rozprávali o chudnutí podľa génov. Pýtala sa napríklad aj na to, čo pri chudnutí ovplyvňujú naše gény. Vysvetlili sme čo vieme testovaním zistiť. Bola zvedavá i na to, ako sa odoberá vzorka DNA a či sa šanca schudnúť diétou podľa génov počas života mení.

Reláciu si môžete pozrieť tu (archív RTVS).

Prečo gény vplývajú na chudnutie

V čase, keď boli naši predkovia ešte poľovníci a zberatelia a ponuka potravín bola obmedzená. Bolo efektívne ukladanie nadbytočných kalórií dôležitým receptom na prežitie. Po poľnohospodárskej revolúcii sa náš životný štýl a ponuka potravín tak zmenili, že sa tieto genetické vlastnosti stali pre nás osudnými.

Nedostatok pohybu a prebytok potravín

sú rizikové faktory pre nadváhu a individuálnou génovou kombináciou sa môžu buď neutralizovať alebo zosilniť. Stravovanie hrá pri tom veľmi dôležitú úlohu. Zo štúdií vyplýva, že sklon k nadváhe závisí tak od skladby potravín, ako aj od množstva skonzumovaných kalórií. Tak boli napr. ľudia, ktorí skonzumovali rovnaké množstvo kalórií oveľa obéznejší vtedy, ak ich potraviny mali vyšší podiel tuku ( mastných kyselín) a nižší podiel vitamínov a minerálnych látok.

O chudnutí s modernou diagnostikou

Je možné zistiť, akým sme na základe našich génov typom. Výsledky analýzy sú pre nás vodítkom, aké vysoké sú v skutočnosti pre nás riziká, že budeme trpieť nadváhou a ako ľahké alebo ťažké pre nás bude znížiť hmotnosť či zachovať si normálnu hmotnosť, či ako sa správať v kategóriách obsah tuku v potravinách/ obsah uhľohydrátov v potravinách/ forma športovej aktivity/ redukčná diéta.

Na základe týchto informácií je možné zostaviť optimálny plán diéty, čo vedie podľa štúdií k 2,5 násobnému úspechu.

Každý človek je iný, preto je dôležité zistiť, kde sa nachádzajú genetické slabé stránky a ako je možné geneticky silné stránky využiť, aby sme mohli viesť zdravý a dlhý život.